Dezynfekcja po zmarłym, sprzątanie po śmierci, odkażanie po zwłokach, co to jest?

Dezynfekcja po zmarłym, sprzątanie po zmarłym, sprzątanie po zgonach nie polega tylko na sprzątnięciu, czy też usunięciu przedmiotów i rzeczy osobistych zmarłego, celem priorytetowym naszego sprzątania po śmierci jest zlikwidowanie wszelkich niebezpiecznych patogenów, wirusów w tym SARS CoV-2/COVID-19 oraz bardzo niebezpiecznych substancji wydobywających się z ciała zmarłego, czyli ptomainy zwane inaczej trupim jadem.

Nasza firma świadczy profesjonalne i kompleksowe usługi, dezynfekcja po zgoniesprzątanie po zmarłych, pomieszczeń  i powierzchni również w całym lokalu. Przywrócenie czystości w pomieszczeniu, w którym nastąpił zgon jest niezwykle trudne i wymaga specjalnego potraktowania higienicznego. Samodzielne sprzątanie wiąże się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia, gdyż rozkładające się ciało stwarza poważne ryzyko zatrucia lub zakażenia chorobami wirusowymi.

Nasza dezynfekcja po zmarłymsprzątanie po zgonach Wrocław ma na celu neutralizację nieprzyjemnej woni, wyeliminowanie czynników chorobotwórczych z powietrza, pozostawienie czystego, higienicznego i przede wszystkim bezpiecznego pomieszczenia. 

Po każdej usłudze wystawiamy odpowiedni protokół potwierdzający wykonanie dezynfekcji po zmarłym, świadczący o możliwości bezpiecznego korzystania z pomieszczenia oraz wszelkich przedmiotów w nim się znajdujących.

Sprzątanie po zmarłym Wrocław, sprzątanie po zgonach – jak doprowadzić do porządku mieszkanie?

Chociaż śmierć bliskiej osoby jest bolesna i wymaga głębokiego przeżywania żałoby, w niektórych przypadkach, szczególnie kiedy do czynienia mamy ze śmiercią samobójczą lub odnalezieniem ciała kilka dni po zgonie, należy zadbać o to, aby doprowadzić do stanu używalności mieszkanie po zmarłym.

Kiedy po śmierci rozpoczyna się proces rozkładania się ciała i zwłoki znajdują się w pomieszczeniu przez dłuższy czas, przebywanie w takim lokalu staje się nie tylko niekomfortowe, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Przy zachodzących procesach chemicznych następujących po zatrzymaniu pracy serca, niebezpieczne substancje, które mają okazję pojawić się w naszym otoczeniu mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka.

Dlatego tak ważne jest, aby w takich przypadkach skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów w zakresie dezynfekcji i sprzątanie po zmarłym, którzy nie tylko podejdą do sprawy z należytą powagą i godnością, ale także przy wsparciu profesjonalnego sprzętu zadbają o to, aby z pomieszczenia zniknął nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także wszelkie zagrażające zdrowiu i życiu, substancje i patogeny.

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków, podczas sprzątanie po zmarłym,  które gwarantują skuteczność działania oraz usuną nieprzyjemny fetor, mieszkanie wkrótce po wizycie naszych fachowców stanie się ponownie zdatne do użytku.

Co ważne, wbrew powszechnie krążącym opiniom, podczas sprzątanie po zmarłym Wrocław, nie zawsze konieczne jest zdrapywanie tynków ze ścian czy wykonanie innych równie inwazyjnych prac budowlanych. Poza nielicznymi wyjątkami w sytuacjach naprawdę ekstremalnych, najczęściej wystarczy gruntowne sprzątanie przy wykorzystaniu fachowych narzędzi i środków, które zneutralizują zagrożenie zdrowotne powstałe po rozkładających się zwłokach.

Firma Protect24h.pl, działająca na terenie całego województwa dolnośląskiego, a w szczególności w Wałbrzych, Świdnica, Legnica oraz Wrocław, świadczy kompleksowe usługi z zakresu sprzątanie mieszkań po zmarłym, nakierunkowane na ponowne zamieszkanie lokalu.

Jesteśmy przygotowani do pracy w warunkach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, a także posiadamy odpowiednie, wieloletnie doświadczenie oraz wyposażenie, które pozwoli nam na sprawne i skuteczne zażegnanie zagrożenia związanego z dalszą eksploatacją lokalu, w którym doszło do śmierci oraz rozkładu zwłok.

Dlaczego dezynfekcja po zmarłym jest taka ważna?

Jednym z ważniejszych powodów, dla których sprzątanie po śmierci ma bardzo duże znaczenie to zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.

Dezynfekcja po zmarłym choroby zakaźne – musimy pamiętać, że osoba zmarła mogła chorować bądź być nosicielem różnych chorób zakaźnych tj,: HIV, AIDS, WZW typu A, WZW typu B itp. oraz SARS CoV-2/COVID-19. O HIV oraz AIDS wiemy wiele ale mało kto wie, że zakażenie się WZW jest równie niebezpieczne i wielce prawdopodobne. Do zakażenie się WZW B wystarczy, niewidoczna gołym okiem, kropla krwi. Zakażenie WZW B niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. U niektórych osób prowadzi do marskości wątroby, u innych zaś nawet do raka wątroby, gdyż wirus ten jest wirusem onkogenny. WZW B jest chorobą nieuleczalną. WZW A to tak zwana choroba brudnych rąk, którą zarazić się można w warunkach domowych po przez kontach z przedmiotami, które użytkował zmarły. Prawdą jest że,  WZW A nie jest aż tak groźną chorobą jak WZW B ale sam przebieg choroby to bardzo nieprzyjemne przeżycie. W przypadku SARS CoV-2/COVID-19 do zakażenia dochodzi nie tylko drogą kropelkową, zagrożeniem są również różnego rodzaju powierzchnie skażone patogenem. Absolutne w tym wypadku nie można wykluczyć zakażenia koronawirusem przy kontakcie z osobą zmarłą czy jej otoczeniem. Wirus jest w stanie przetrwać dłuższy czas w ciele zmarłego, w jego wydzielinach oraz w najbliższym otoczeniu. Według przepisów, osoby które miały bezpośredni kontakt z osobą zmarłą, zarażoną SARS CoV-2/COVID-19jak i jej najbliższym otoczeniem, bez profesjonalnego przygotowania, powinny zostać poddane kwarantannie. Według WHO należy pojąć szczególne środki ostrożności przy bezpośrednim kontakcie z ciałem zmarłego jak, miejscem zgony i jego najbliższym otoczeniu. Odkażanie i sprzątanie po śmierci ma tu wyjątkowe znaczenie.

Dezynfekcja po zmarłym, zagrożenia biologiczne i bezpieczeństwo sanitarne – pamiętajmy, że nie każda śmierć jest taka sama. Przyczyny śmierci mogą być różne, śmierć naturalna, samobójstwo, zabójstwo czy tez wypadek losowy. Im bardziej rozległe będzie miejsce śmierci tym większy zakres prac powinien być wykonany tj. dezynfekcja po zmarłym. Musimy sobie zdać sprawę, że jeżeli śmierć nastąpiła a przyczyn naturalnych a zwłoki zostały znalezione stosunkowo szybko, to zagrożenie najczęściej nie jest widoczne gołym okiem. Jedyne czego nie da się nie zauważyć to dokuczliwy fetor. Mimo słabo widocznych śladów biologicznych dezynfekcja po zgonie jest równie ważna jak w przypadkach drastycznych. Sprzątanie po śmierci i dezynfekcja po zmarłym, kiedy zwłoki zostały odnaleziono po kilku dniach, tygodniach czy nawet miesiącach, obejmuje większy zakres prac i odpowiedni dobór środków chemicznych i neutralizujących. Podobnie jak w przypadku zabójstwa czy samobójstwa. Nasze sprzątanie po śmierci i dezynfekcja po zmarłym, polega przede wszystkim na usunięci czynników biologicznych, płynów fizjologicznych, płynów ustrojowych w tym krew, tkanek ludzkich oraz fekaliów. Powstały odór w lokalu nie maskujemy a usuwamy skutecznie, dzięki profesjonalnym środkom neutralizującym. Podczas rozkładu zwłok, we wszystkich jego jamach zbierają się gazy gnilne, jest to efekt działania min.  amoniaku i siarkowodoru.

Dezynfekcja po zgonach Wrocław a niebezpieczne bakterie – niedługo po zgonie, ludzkie ciało, zaczyna być poddawane procesom biologicznym, które odpowiedzialne są za rozkład.
W sprzyjających warunkach, w przeciągu zaledwie kilkunastu godzin, może się już zacząć proces gnilny. Za ten proces, odpowiedzialne są nasze własne bakterie takie jak bakterie trawienne, płucne czy też płciowe. Na zewnątrz zaczynają wydobywać się groźne dla zdrowia substancje. Substancje te zwane Ptomainy (grupa aminów) charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym i silnym zapachem a powstają w procesach gnilnych białek. Są to toksyny bakteryjne. Należą do nich głownie putrescyna i kadaweryna, tak zwane trupie jady, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla układu krążenia. Nie zaleca się zbyt długie przebywania w jednym pomieszczeniu z osobą zmarłą, gdyż trupi jad może doprowadzić do powikłań zdrowotnych np. zatrucia układu:

  • Pokarmowego
  • Krwionośnego
  • Oddechowego

Mogą również wystąpić nieprzyjemne dolegliwości jak kaszel i nudności. Trupi jad, staje się najbardziej toksyczny po 10 godz. od momentu zgonu. Dlatego odkażanie po zmarłym musi być wykonywane w specjalnej odzieży ochronnej i tylko przez wyspecjalizowane firmy sprzątające. W celu pozbycia się szkodliwych substancji, kiedy wykonywana jest dezynfekcja po zmarłym, winne być wykorzystywane specjalistyczne i silne środki chemiczne, którymi dysponuje nasza firma. Trupi jad, w temperaturze pokojowej występuje w postaci oleistej, o bardzo silnym nieprzyjemnych zapachu, cieczy. Kontakt z substancją może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Objawy nie występują natychmiast, dlatego ciężko jest od razu postawić odpowiednią diagnozę, zwłaszcza gdy objawy mogą przypominać grypę jelitową:

  • Biegunka
  • Ból brzucha
  • Gorączka
  • Wymioty

Przy wystąpieniu, któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak ważna jest dezynfekcja po zmarłym ? Bakterie gnilne są przyczyną takich chorób jak tężec czy gangrena. Naprawdę nie powinniśmy bagatelizować potrzeby tak racjonalnego zabiegu jakim jest dezynfekcja po zmarłym, dezynfekcja po zgonach, sprzątnie po zmarłym, odkażanie po zmarłym.

Jak przebiega dezynfekcja po zgonach?

Każde zlecenie klienta traktujemy indywidualnie, podchodząc do zabiegu z wielkim szacunkiem i powagą.

Zanim rozpocznie się dezynfekcja po zmarłym, sprzątanie po śmierci, odkażanie po zwłokach, rozpoczyna się:

  • Dokładna analiza stanu pomieszczenia, w którym doszło do śmierci (im bardziej rozległe miejsce śmierci, tym większy zakres prac)
  • Analiza planowanych działań
  • Wyniesienie wszystkich przedmiotów utrudniających sprzątanie po zmarłym
  • Następnie, dobór odpowiedniego sprzętu i środków chemicznych do sprzątanie po zgonie
  • Kolejno rozpoczyna się zabieg sprzątanie po śmierci, dezynfekcja po zmarłym
  • Odkażanie pomieszczeń specjalistycznymi środkami chemicznymi
  • Dezynfekcja powierzchni specjalistycznymi, środkami neutralizującym płyny ustrojowe
  • Usunięcie śladów krwi oraz fekaliów przy pomocy odpowiednich środków chemicznych
  • Dezodoryzacja wnętrz, czyli usuwanie fetoru
  • Ozonowanie pomieszczeń
  • Utylizacja bardziej zabrudzonych mebli, sprzętu RTV i AGD
  • Wystawienie protokołu

Dezynfekcja po zgonach, sprzątanie po zgonach, techniki i metody

Dezynfekcja po zmarłych, odkażanie po zgonach wykonywana jest przy pomocy wyspecjalizowanego sprzętu do dezynfekcji oraz atestowanych silnych środków chemicznych. Techniki jakie wykorzystujemy:

  • Ozonowanie (aktywny tlen) – usuwa mikroorganizmy, wirusy, grzyby, roztocza, alergeny, mikroby, drobnoustroje
  • Zamgławianie ULV – usuwa chorobotwórcze drobnoustroje, bakterie, grzyby również najgroźniejsze wirusy
  • Dezodoryzacja – usuwa niepożądane zapachy z powietrza jak i z różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów użytku codziennego, pozbycie się bakterii gnilnych
  • Czyszczenie chemiczne – usuwanie zanieczyszczeń z różnego rodzaju powierzchni, tzw. śladów śmierci przy pomocy wyspecjalizowanych, wysokiej klasy, wirusobójczych środków chemicznych
  • Utylizacja przedmiotów po zmarłym – współpracujemy z firmą utylizującą odpady skażone i niebezpieczne

Wszystkie techniki i środki chemiczne podczas sprzątanie po zmarłych, dobierane są indywidualnie do zaistniałego zdarzenia.

Jak długo trwa dezynfekcja po zmarłym, sprzątanie po zmarłym?

Czas trwania zabiegu dezynfekcja po zmarłym, uzależniony jest od rodzaju śmierci, stopnia skażenia a także jak rozległe jest miejsce śmierci. Średni czas trwania zabiegu to od 2-5 godzin. Przestrzeń do ponownego użytkowania po zabiegu, gotowe jest średnio po ok. 12 godzinach

Jaka jest cena za usługę: sprzątanie po śmierci, sprzątanie po zgonach Wrocław, odkażanie po zmarłym, sprzątnie po zmarłym?

Całkowity koszt zabiegu sprzątanie po zmarłym, dezynfekcja po zwłokach kształtowana jest indywidualnie w zależności od skali problemu, poziomu stężenia, ilości wykorzystanych środków chemicznych, wykorzystanych metod a także od rodzaju śmierci. Z reguły cena ustalana jest już przy pierwszym kontakcie telefonicznym, po przeprowadzeniu wywiadu zdarzenia.

 Gdzie i dla kogo świadczymy usługę dezynfekcja po zgonach Wrocław, sprzątanie po zmarłym?

Nasze usługi sprzątanie po śmierci Wrocław, dezynfekcja po zmarłym Wrocław, sprzątanie po zmarłym Wrocław, świadczymy dla osób fizycznych w mieszkaniach i domach ale także dla sklepów, firm prywatnych, firm państwowych, instytucji, urzędów, szpitali, hospicjów, administracji osiedli, wspólnot mieszkaniowych i wielu, wielu innych.

W przypadku zainteresowania usługą dezynfekcja po zmarłym, odkażanie po śmierci, sprzątanie po zgonach, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub zostawienie zapytania poprzez poniższy formularz.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 3 kwietnia 2020 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1473 oraz z 2020 r. poz. 284) zarządza się, co następuje:

  • 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. poz. 1783 oraz z 2007 r. poz. 10) po § 5 dodaje się § 5a–5c w brzmieniu:

„§ 5a. 1. W przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) należy:

1) przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;

2) odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności;

3) unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok;

4) umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku;

5) zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;

6) zwłoki zabezpieczone w sposób, o którym mowa w pkt 1, 4 i 5, umieścić w:

  1. a) kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi, albo
  2. b) trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu;

7) umieścić na dnie trumny do pochówku warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm;

8) niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej trumnę lub kapsułę transportową zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;

9) transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, prowadzić jednym zespołem przewozowym.

  1. Pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, poddaje się odkażaniu.
  • 5b. 1. Czynności, o których mowa w § 5a ust. 1 pkt 1–5, w przypadku zgonu w szpitalu są wykonywane przez osoby zatrudnione przez szpital, a w przypadku zgonu poza szpitalem przez odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych.
  1. Czynności, o których mowa w § 5a ust. 1 pkt 6–9, są wykonywane przez odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych.

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów

z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269).

Dziennik Ustaw – 2 – Poz. 585

  • 5c. 1. Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami są zabezpieczane w następujące środki ochrony indywidualnej:

1) kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę;

2) jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2;

3) gogle lub przyłbicę ochronną – jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej;

4) jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).

  1. Środki ochrony indywidualnej wielorazowego użytku myje się i dezynfekuje po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 1.”.
  • 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Minister Zdrowia: wz. J. Szczurek-Żelazko